والدین کودک و نوزاد پس از پشت سر گذاشتن سختی های به دنیا آوردن نوزادشان و سلامت نوزاد, انتخاب پوشک از مهمترین مسائل پیش رو میباشد، در این مقاله سعی شده بر اساس تحقیقات و تجربیات جمع آوری شده و راهنمای کاربردی مفید جهت انتخاب درست پوشک به والدین باشد.

روش های فوق جهت تشخیص میزان کیفیت پوشک و انتخاب درست برند پوشک میباشد که نتیجه مطالعه این مقاله جلوگیری از سوختگی و التهاب پوست نوزاد  ناشی از استفاده پوشک بی کیفیت  یا نامرغوب میباشد.

پد پوشک نوزاد و کودک باکیفیت و قابل اعتماد, قابلیت جذب سریع ادرار و رطوبت را داراست, مقدار قابل توجهی از مایعات و نیمه جامدات را به سرعت جذب کند. هسته مرکزی پد پوشک وظیفه جذب نهایی و تبدیل مایع به جامد را توسط مواد اولیه موجود در هسته مرکزی پد را دارد.

کیفیت مواد اولیه و میزان استفاده از پودر گرانول طبیعی پوشک مرغوب و با کیفیت را از پوشک های معمولی متمایز میکند.

هرچه مواد اولیه  هسته مرکزی یا هسته جاذب داخل پوشک از متریال مرغوب تری تولید شده باشد, سطح پد که در تماس با پوست نوزاد است خشک تر میماند.

پوشک نوزادی با قدرت جذب بالا و ضد حساسیت بامبو نیچر سایز 1

 لایه رویی برای جذب سریع مایع(quick drying liner) و انتقال به هسته مرکزی پد(lock away channels)را نمایش میدهد.

 پوست خشک نوزاد  از آسیب های ناشی از رطوبت پد (التهاب  سوختگی کهیر) به دور میماند و  والدین و نوزاد از آن پوشک رضایت بیشتری خواهند داشت.

یکی از علت های گریه شبانه نوزادان و بی قراری ها از زخم یا التهاب و سوختگی ناحیه بستن پوشک میباشد.

ما نمیتوانیم از نوزاد درمورد کیفیت پوشک سوال کنیم!! پس باید نشانه ها را دنبال کنیم تا جواب صحیح را دریافت کنیم.

 

والدین گرامی در هر صورت جهت انتخاب بهترین پوشک برای نوزاد و یا کودک دلبندتان ناچار به امتحان چند برند متفاوت پوشک داخلی یا خارجی هستید.

اصطلاحی بین والدین  و فروشنده های پوشک نوزاد و کودک وجود دارد که میگویند پوشک باید به پای بچه بیفته. شاید یک برند پوشک برای نوزادی خوب باشد و برای نوزادی دیگر نامناسب.

ولی در نظر داشته باشید که اگر از یک برند چندین کامنت منفی و عدم رضایت دریافت کردید ارزش امتحان کردن ندارد.

1. پوشک را بعد از یکبار ادرار نوزادتان از پایش باز کنید و با پشت دست خود ناحیه ای که ادرار شده را لمس نمایید.

دقت فرمایید بعد از بستن پوشک به فرزندتان متوجه ادرار کردنشان شدید, پس از چند دقیقه پوشک را از بدن کودک باز کنید و پشت دست خود را به قسمت ادرار شده پد بزنید, درصورتیکه دست شما مرطوب و یا براق شد یا آثاری از مایعات دیده شد یا بدن نوزادتان مرطوب از ادرار بود, آن پوشک از کیفیت مناسبی برخوردار نیست زیرا پد پوشک مرغوب و با کیفیت, رطوبت را به سرعت جذب کرده و سطح رویی که در تماس با بدن نوزاد میباشد, خشک  میماند. 

 

2.برند پیشنهادی فروشندگان 

معمولا فروشندگان برحاشیه سود کالای موجود خود تمرکز دارند, هر کالایی که حاشیه سود بیشتری داشته باشد, فروشنده ها چه فروشگاه حضوری یا فروشگاه آنلاین, آن محصصول را به عنوان بهترین پوشک معرفی می نمایند.

نام برندهای معتبر و با کیفیت  پوشک را با  سرچ کوتاه میتوان یافت

3.از فروشنده, نمونه رایگان پد پوشک جهت ارزیابی کیفیت پوشک درخواست کنید.

کالاهایی که توسط کمپانی های معتبر با کیفیت بالا تولید شده یا وارد کشور میشوند عموما جهت اطمینان سازی مصرف کننده, تعداد زیادی پد پوشک برند خود را در بسته بندی تکی یا دو تایی در اختیار فروشگاه ها قرار میدهند تا به دست مصرف کننده برسانند.

قابلیت جذب یک پوشک خوب این است که رطوبت را از پوست کودک شما دور نگاه دارد و به محافظت در برابر تحریک، بثورات و چروکیدگی پوست کمک می کند.

عدم انتخاب سایز مناسب موجب پس دادن ادرار و مدفوع از کناره های ران و از پشت کش پد پوشک میشود.

همچنین عدم انتخاب سایز مناسب و تنگ بودنکش دور ران و کش دور کمر و تنگ بودن فضای ادرارمیتواند به پوست بدن و اندام نوزاد آسیب برساند.

 

عدم انتخاب سایز مناسب بر اساس وزن نوزاد و کودک موجب سردرگمی و تردید درباره کیفیت پوشک نیز میگردد. 

 

 

5.کشسانی کش دور کمر و کشسانی چسب ها

یک ویژگی مهم دیگر که باید در پد نوزاد مرغوب جستجو کنید، کشسانی و جنس کش دور کمر پوشک میباشد.

پوشک بخشی از زندگی روزمره‌ی نوزاد و والدین میباشد و تا زمانی که کودک آماده اعلام نیاز به سرویس بهداشتی شده باشد. به عنوان والدین، بهتر است پوشک ها را به تعداد زیاد و قیمت مناسب و رقابتی خرید فرمایید.

خرید به صورت عمده باعث صرفه جویی در زمان و پول شما میگردد. 

نوزادان به طور متوسط روزانه 7-8 پوشک نیاز دارند.
بعد از چند هفته اول، نوزاد شما ممکن است فقط نیاز به 5-6 پوشک در روز داشته باشد.
نوزادان به سرعت رشد می‌کنند و ممکن است فقط چند هفته در اندازه کوچکتر باشند.

6. یکپارچه بودن مواد جاذب داخل پد

 

مواد مخفی لایه داخل و هسته جذب‌کننده هر پد حاوی مواد مصنوعی به نام پلیمر جذب‌کننده (SAP) است. قدرت جادویی این ماده در این است که توانایی جذب مایعات تا ۳۰۰ برابر وزن خود را دارد.
محققان اکنون در آزمایشگاه‌ها SAP را بر پایه گیاهی تولید می‌کنند.

پوشک بامبو نیچر همان طور که از نام و ترکیبات درج شده بر روی بسته بندی و اعتبار کمپانی دانمارکی  مشخص میباشد از ترکیبات گیاهی این ماده جاذب استفاده میکند. این مورد در تمامی برندهای پوشک بچه صدق نمی کند و از نمونه های مشتقات شیمیایی نفتی استفاده میکنند.

 

زمانی که پد پوشک را لمس می کنید، باید سطح رویی که در تماس با پوست نوزاد است نرم و لطیف و پنبه ای و بافتی محکم داشته باشد. اگر بر روی دستان شما نرم باشد، برای کودک نیز نرم خواهد بود.

پد های پوشک بامبو نیچر bambo nature واقعا در این زمینه پیشرو است.

همچنین میتوانید پد را در دست و لایه داخلی(قسمت جذب کننده ادرار) را به سمت نور گرفته, مواد داخل پد به صورت یکپارچه داخل پد توزیع شده باشد. همچنین نور از پد رد نشود.

در قسمتی از پد, حجم بیشتری مواد جاذب نسبت به بقیه نقاط انباشته نشده باشد. (مواد لایه درونی پد گوله گوله نباشد, چه قبل از ادرار کودک و همچنین بعد از ادرار) نباید محتویات داخل پد که وظیفه جذب ادرار را داراست گوله گوله شود.

7.استحکام و کشسانی چسب

در موارد قبلی ذکر شد که جهت بررسی میزان سرعت جذب پوشک, بعد از ادرار نوزاد پد را باز کرده و با پشت دست میزان خیسی ناحیه ادرار شده را بسنجید.

بعد از باز کردن چسب پوشک و هنگام بستن مجدد به پای کودک قدرت چسبندگی کش دور کمر پد نباید کاهش یابد و مانند بار اول, چسب قدرت لازم را داشته باشد. میتوانید میزان کشسانی کش دور کمر و چسب پد را با بستن چسب به نقاط تعبیه گردیده در جلوی پد بچسبانید و بعد از آن پد را به طرفین از ناحیه کش

 

سوپرجاذب پلیمر (SAP) چیست؟
SAP یک پلیمر مصنوعی است که توانایی جذب و نگهداری مقادیر زیادی از مایعات را دارد. این ماده معمولاً به صورت دانه‌های کوچک یا دانه‌های گرانولی یافت می‌شود. وقتی این دانه‌ها با یک مایع در تماس می‌آیند، باد می‌کنند و به یک ماده ژله‌ای تبدیل می‌شوند. این ماده ژله‌ای این امکان را فراهم می‌کند که SAP مقادیر زیادی از مایع را جذب و نگهداری کند.

متداول‌ترین ماده خام سوپرجاذب مورد استفاده در محصولات مراقبت شخصی، سدیم پلی‌آکریلات است. این ماده نمک سدیم اسید آکریلیک است. سدیم پلی‌آکریلات یک ماده قابل حل در آب است که می‌تواند تا 300 برابر وزن خود را از آب جذب کند. این ویژگی آن را به ماده‌ای مناسب برای استفاده در محصولاتی مانند دستمال‌های رومیزی و دستمال سرویس بهداشتی, پدهای بهداشتی بانوان و دستمال‌های مرطوب کودکان, حوله های یکبار مصرف, پوشک یا پوشینه های افراد مبتلا به بی اختیاری ادرار میباشد.

8. برند, برند, برند, برند

نام برند تشخیص میزان کیفیت پوشک نوزادی را آسان تر میکند. پوشک مورد نظر را با حروف لاتین در فروشگاه های معتبر جهانی(آمازون, والمارت و..) سرچ کنید, در صورت موجود بودن در فروشگاه ها برند معتبر میباشد.  جهت تشخیص میزان کیفیت پوشک نوزادی 

9. نشانگر تعویض:

نشانگر تعویض نواری نازکی و بلند میباشد که مقدار جذب شده ادرار را با تغییر رنگ نشان میدهد.

اگر تمام خط نشانگر تعویض که از ابتدا تا انتهای پد را فرا گرفته تغییر رنگ پیدا کند, موقع تعویض پد پوشک میباشد.

اگر نیمی از خط نشانگرتعویض تغییر رنگ دهد, هنوز گنجایش جذب ادرار را دارد.

 

پوشک چسبی نوزاد بامبو نیچر ساخت کشور دانمارک  و کمپانی معتبر Abena پوشک بامبو با بافتی خیلی نرم و قدرت جذب بالا