کنترل بی اختیاری ادرار و کاهش مصرف پوشینه بزرگسال و سالمندان در آقایان و خانم ها با سن متوسط به بالا یکی از ده ها مشکل افراد سالمند و بیماران مبتلا به بی اختیاری میباشد. محققین و متخصصین هنوز درمان قطعی برای مشکل بی اختیاری ادرار را شناسایی نکرده اند. با این حال راه کارهای متفاوتی جهت کنترل بی اختیاری ادرار متوسط تا شدید توصیه نموده اند, که با مراجعه به پزشکان حاذق بهترین درمان را میتوانید دریافت کنید.

انواع پوشینه(پوشک بی اختیاری ادرار)بزرگسال:

که در ادامه مقاله به انواع پد و پوشینه ها بی اختیاری اشاره شده. پوشک یا پوشینه بی اختیاری ادرار سالمند و افرادی که از بی اختیاری ادرار رنج میبرند, در چندین برند وارد کشور و چند برند در داخل کشور تولید میگردد و خود دلیل بر اختلاف قیمت ها و به نوعی سرگردانی انتخاب پوشینه, برای مصرف کنندگان میگردد. بدون درنظر گرفتن تورم در کشور, افزایش ناگهانی قیمت مواد اولیه تولید پوشک بچه و پوشینه بزرگسال و پد های بهداشتی خانم ها (ماده کریستالی جذب کننده به نام “سدیم پلی آکریلات”. پلی آکریلات سدیم یک پلیمر است. پلیمر ماده ای است که در آن مولکول های کوچک به هم می پیوندند و زنجیره های بلندی را تشکیل می دهند) افزایش قیمت پودر گرانول که مایع را به گوله های ژله ای تبدیل میکند در سراسر جهان, قیمت جهانی این دسته محصولات را  افزایش داده. قیمت تمام شده برای مصرف کننده ها, بحرانی جدید علاوه بر بی اختیاری ادرار, ایجاد کرده که صرفه جویی در مصرف یکی از روش ها برای کاهش هزینه و استفاده کمتر از پوشک بزرگسال و سالمند باشد.

1. عادت ندادن سالمند به پوشیدن پوشینه (پوشک بزرگسالان)

خانواده یا پرستار سالمند یا بیمار, که دچار بی اختیاری ادرار میباشند, به راحتی بیمار را به پوشیدن پوشینه (پوشک) سالمند عادت ندهند و تسلیم سختی های بردن و آوردن بیمار یا سالمند به سرویس بهداشتی نشوند. بدین معنی برای راحت تر کردن کار, که سالمند را تا دستشویی همراهی کنند و منتظر بایستند و سالمند را به جای خود برگردانده، گزینه به ظاهر راحت تر بستن پوشینه را ترجیح دهند. پوشیدن یا پوشاندن پوشک شورتی بیمار، عادت میشود و استفاده دائمی از پوشینه را میطلبد. علاوه بر بی اختیاری ادرار ,در طول زمان به بی اختیاری مدفوع نیز منجر میگردد. ( نویسنده این مقاله تجربه نگهداری از سالمند و تجربه چندین ساله فروش و آموزش تیم فروش محصولات بهداشتی کودک و بزرگسال را داراست, به این دلیل این نکته ذکر شد که با مشقت های این امر آشنا هستند)

2. تمرینات و تقویت عضلات کف لگن:

مشکل بی اختیاری ادرار در فصل زمستان و سرما شدت پیدا کرده و گاهی کنترل ادرار کاملا قطع میشود که بی اختیاری شدید ادرار محسوب میشود .تقویت عضلات کف لگن یکی از کارآمدترین روشها برای پیشگیری و درمان و کنترل بی اختیاری ادرار  میباشد. اگر هنوز بی اختیاری ادرارتان یا بی اختیاری بیمارتان حاد نشده بهترین گزینه برای جلوگیری و کنترل بی اختیاری ادرار تمرینات تقویت عضلات کف لگن میباشد. با بالا رفتن سن، عضلات حمایت کننده مثانه (عضلاتی که از نشیمنگاه تا دستگاه تناسلی قرار گرفته) ضعیف می شوند، که خود یکی از دلایل بروز بی اختیاری ادرار می باشد. البته فقط سالمندان احتمال مشکل بی اختیاری ادرار  را ندارند. بعضی افراد میانسال و حتی جوان نیز در اثر بیماری, ژنتیک یا آسیب به اعصاب نخاع دارای مشکلات بی اختیاری ادرار میشوند.

کنترل ادرار با تمرینات کگل:

جهت تقویت عضلات کف لگن  و کنترل بی اختیاری ادرار یا جلوگیری از آن  حرکات و به نوعی نرمش که در  منزل یا محل کار یا حتی ایستاده در صف میتوان انجام داد کگل میباشد. در صورت انجام مکرر این تمرینات در طول زمانی چند ماهه مشکلاتی از قبیل بی اختیاری ادرار و حتی مدفوع را حل کرده ،البته تمرینات کگل کارایی های فراوان و مفید دیگر هم دارد که مورد بحث ما نیست. کگل نرمشی بسیار ساده میباشد  که نشسته و ایستاده یا حتی موقع تلویزیون دیدن و هنگام انتظار یا هر زمان دیگری میتوان انجام داد, بدین صورت که روی صندلی یا کاناپه نشسته اید کمی لگن خود را به سمت جلوی صندلی یا کاناپه بیاورید بدین صورت که فقط نیمی از قسمت لگن و باسن بر روی سطح کاناپه قرار گیرد. سپس سعی کنید عضلات زیر لگن خود را به حرکت دراورید,برای شروع شاید سخت  باشد ولی یک راه حل پیشنهاد میکنم!!! برای شروع و کنترل عضلات بهترین مکان سرویس بهداشتی و موقع دفع ادرار میباشد. ابتدا کمی ادرار کنید و سعی کنید در میانه کار ادرار خود را قطع کنید و همچنان ادرار خود را نگه دارید, سپس اجازه دهید ادرار خارج شود. دوباره از اول: شروع به ادرار کردن کنید و پس از حدود 3 ثانیه دوباره سعی بر قطع کردن ادرار خود کنید. عضلات کف لگن خود را حس کردید؟ عضلات منقبض شده جهت قطع ادرار, همان عضلات کف لگن هستند. حالا حتی ایستاده هم میتوانید عضلات کف لگن را شل و سفت (منبسط و منقبض) کنید مانند کاری که در سرویس بهداشتی انجام میدادید ولی صدها بار در طول روز و تعداد دفعات بالا و  مختلف. تاثیرش شگفت انگیزه!!!!!!!
 • می‌توانید در حالت ایستاده و یا نشسته بر روی صندلی باشید. …
 • عضلات کف لگن خود را منقبض کنید و این انقباض را برای ۳ تا ۵ ثانیه نگه دارید.
 • ماهیچه‌ها را ریلکس و شل کنید و ۳ تا ۵ ثانیه استراحت بدهید سپس دوباره انجام دهید.

3.هیدراته کردن مثانه:

بیمار یا سالمند باید توجه داشته باشد که ساعاتی قبل از بیرون رفتن از منزل از محرک های مثانه, مانند کافئین, الکل, دلستر خودداری کنند. نوشیدن آب کافی برای هیدراته ماندن میتواند به کاهش ادرار کمک کند. ساعاتی قبل از بیرون رفتن از منزل به میزان کافی آب بنوشید و دقیقا قبل از بیرون رفتن به سرویس بهداشتی مراجعه و دفع ادرار کنند. سن: با افزایش سن عضلات و بافت‌های لگن  معمولاً خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند (کنترل اسفنکتر) و با گذشت زمان ضعیف می شوند. یائسگی می تواند سطح استروژن را کاهش دهد و خطر ابتلا به بی اختیاری ادرار عصبی را افزایش دهد. عوارض بی‌اختیاری ادرار مزمن عبارتند از:
 • مشکلات پوستی: بثورات، عفونت‌های پوستی و زخم‌ها می‌توانند در پوست نواحی که دائما مرطوب هستند، ایجاد شوند.
 • عفونت‌های دستگاه ادراری: بی‌اختیاری ادراری خطر ابتلا به عفونت‌های مکرر دستگاه ادراری را افزایش می‌دهد.
 • تأثیر بر زندگی شخصی: بی‌اختیاری ادرار می‌تواند روابط اجتماعی، کاری و شخصی فرد را تحت تاثیر قرار دهد

4.دارو درمانی:

داروهایی طبق تجویز متخصصین وجود دارد که موجب کاهش اسپاسم مثانه و دستگاه ادراری میشود. از این داروها (طبق دستور متخصص) برای حل مشکل مثانه فعال و تکرر ادرار و بی‌ اختیاری ادرار بسیار موثر میباشد. کافیست به پزشک متخصص  و حاذق مراجعه فرمایید و دستورالعمل مناسب را دریافت کنید. دارو درمانی جهت کنترل ادرار یا بی اختیاری ادرار یکی دیگر از  راههای کاهش مصرف پوشینه میباشد که هم در آقایان و هم خانمها بسیار موثر میباشد که با تجویز پزشک  میتوان استفاده کرد. دارو درمانی در بسیاری از موارد کنترل کننده مناسبی برای بی اختیاری ادرار بوده است.

5.جراحی: 

یک راه حل عالی, به این دلیل که چندین نفر از آشنایان و اقوام نزدیکم با توصیه پزشک معالج, جراحی کرده اند و درمان شده, البته این موضوع شخصی میباشد بدلیل اینکه شرایط سنی, مالی و تشخیص پزشک معالج را باید در نظر داشت. تا حد امکان اجازه دهید سالمند یا بیمار از سرویس بهداشتی استفاده کند و کارهای روزانه شخصی خود را، به تنهایی انجام دهد، وقتی سالمند زمان زیادی در بستر باشد یا راه نرود عضلاتش تحلیل رفته و به سرعت توانایی کوچکترین کارهای شخصی و حتی قدرت راه رفتن چند قدمی خود را از دست میدهد و عوابق دیگر آن را نیز که زخم بستر و ….. میباشد را میدانید. در صورتی که شخص آلزایمر داشته و یا دارای معلولیت های جسمی و نخاعی باشد و توانایی نگه داشتن ادرار یا مدفوع خود را نداشته باشند و مجبور به استفاده از پوشینه (پوشک) میباشند و در آن صورت بهتر است برای راحتی بستن یا باز کردن پوشک، از پوشک چسبی استفاده کرد.

6.پسیاری:

روش درمانی دیگری است که مختص خانم ها میباشد، حلقه ای داخل واژن قرار می گیرد تا مثانه بالا نگه داشته شود و جلوی ترشح ادرار نیز گرفته شود.

7.پد حمایت کننده:

این روش که خیلی معمول نیست ولی طبق تجربیات نویسنده مقاله و شنیده ها از مصرف کنندگان پوشک یا پوشینه بزرگسالان, میتوان  از پوشک با کیفیت خارجی مانند ابریفلکس  و…. با قدرت جذب نسبتا بالا که قیمت آن مناسب تر از قدرت جذب بسیار بالای آن برندها میباشد استفاده کرده و داخل آن از پوشک های نواری قدیمی یا نوار بهداشتی های ضخیم  قرار داده تا خود پد کمتر خیس شده و نوار داخل آن بعد از جذب رطوبت  تعویض گردد, در نتیجه مصرف پوشک(پوشینه) بیمار را پایین بیاورد. البته این عمل برای سالمندان و یا بیماران در بستر مناسب است.
8. پد نواری مناسب بی اختیاری ادرار متوسط
پدهای نواری با قدرت جذب متوسط برای آقایان و خانم ها موجود میباشد که در لباس زیر یا شورت های ویژه یا  سرجری فیکس ها جایگذاری میشود و مناسب بی اختیاری های ادرار متوسط(منظور از بی اختیاری ادرار متوسط,نشت ادرار به صورت قطره ای میباشد) است.
پد مناسب بی اختیاری متوسط ه در لباس زیر فرد تعبیه میگردد

پد مناسب بی اختیاری متوسط که در لباس زیر فرد تعبیه میگردد

سرجی فیکس نگهدارنده پد نواری بی اختیاری ادرار

سرجی فیکس نگهدارنده پد نواری بی اختیاری ادرار

رژیم غذایی و هیدراتاسیون: 

  • الکل و نوشیدنی های گازدار
  • مصرف کافئین زیاد
  • استفاده از شیرین کننده های مصنوعی
  • مصرف غذاهایی که ادویه زیادی دارند
  • مصرف غذاهای اسیدی
  • خوردن داروهای فشار خون
  • قرص های شل کننده ماهیچه و مسکن ها
باعث افزایش بی اختیاری و ادرار مکرر میشود. برای بهتر بستن پوشینه و به اصطلاح پس ندادن آن توجه داشته باشید وقتی پد را از داخل بسته درآورده و باز کرده, کش های دور ران پوشینه را باز کنید در نتیجه کش های دور ران کمی از بدنه پوشک فاصله میگیرد و از پس دادن رطوبت جلوگیری میکند. شما میتوانید پوشینه یا پوشک بزرگسال یا بیمار را از فروشگاه اینترنتی آراتا کالا به صورت حضوری یا آنلاین سفارش دهید. (ارسال فوری _ ضمانت اصالت کالا و تاریخ مصرف معتبر)